
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.3 mm |
| Width | 3.3 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 725 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 165.33333 mg |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 2.3 W |
| Power Dissipation | 2.3 W |
| Threshold Voltage | -3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.335 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 4.4 A |
| Rds On Max | 67 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -100 V |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Turn-Off Delay Time | 17 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 2.5 ns |
| Gate Charge | 22 nC |
| Drain to Source Resistance | 67 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -25 V, 25 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 885
Distributors
pcbx
Unit Price$0.86026
Ext.Price$0.86026
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.86026 | $0.86026 |
| 10 | $0.69062 | $6.90620 |
| 25 | $0.63028 | $15.75700 |
| 50 | $0.57521 | $28.76050 |
| 100 | $0.52496 | $52.49600 |
| 300 | $0.49905 | $149.71500 |
| 500 | $0.47443 | $237.21500 |
| 1000 | $0.44688 | $446.88000 |
